čtvrtek 6. srpna 2015

Čtecí návyky / TAG

zdroj

Když jsem začínal tvořit svůj blog a psát tak " Knihu o Danielovi (Book about Daniel)", říkal jsem si, že nechám veškerý prostor jen recenzím knih a případným unboxingům či chvástačkám. Jak však čas plyne, říkám si, že by to chtělo na blogu menší oživení. Protože se po škole stále nemůžu dostat do toho správného čtecího tempa a dočíst knihu mi dělá někdy i problémy, rozhodl jsem se, že udělám nějaký ten TAG. A aby jste si trochu udělali obrázek o mé osobě a mému vztahu ke knihám, vybral jsem Tag s názvem "Čtecí návyky". Tento tag jste jiště již zaregistrovali u mnoha blogerů a booktuberů, takže nebudeme moc zdražovat a pojďme se podívat, jaké mám čtecí návyky :). Jen ještě dodám, že otázky na tento tag beru od Filipa z Magician´s Book. Doufám, že to nebude vadit a určitě si přečtěte i jeho čtecí návyky. A teď už opravdu jdeme na to :)

1/ Máš doma určité místo na čtení ?
Že bych měl úplně vyhraněné místo pouze pro čtení, to se říct nedá, protože jakmile vezmu knihu do ruky, začíná být velký problém najít tu správnou pozici, ve které bych vydržel sedět hodiny a hodiny a užívat si skvělou knihu. Takže cestuji z postele na židli, ze židle na zem a ze země se přesouvám zpět na postel, kde po těžkém cestování většinou usnu s knihou v ruce. Kdybych však měl říct místnost, která se stává mojí čtecí svatyní, je to rozhodně pokoj!2/ Záložka, nebo kousek papíru, který se válí poblíž ?
Záložek doma sice pár mám, ale popravdě je moc nepoužívám. Jako záložky mi většinou slouží účtenky od koupě knihy a když se náhodou stane, že koupím více knih a účtenka je jenom jedna, tak jsem upotřebil visačky ze zakoupeného trika, které jsou z pevného materiálu a jsou jako záložky naprosto skvělé. No posuďte sami :). 3/ Můžeš prostě jen tak přestat číst nebo nejprve dočteš kapitolu ?
Jednoznačně dočítám kapitolu. Tady není co řešit. No schválně...kdo z vás dokáže odejít uprostřed kapitoly ?? Existuje vůbec někdo takový ??4/ Jíš nebo piješ během čtení ?
Při čtení zásadně nejím. Když už je opravdu hlad a nemůžu se od knihy prostě odtrhnout, dám si něco, čím bych knihu nemohl poškodit. Nějaké brambůrky, tyčinky a podobné věci. Mám špatné zkušenosti, když jsem kamarádce půjčil knihu a dopadlo to tak, že mám teď na 50 stránce Síly vzdoru červený flek od omáčky :/ . Od té doby knihy ani nepůjčuji. Co se pití týče, tak s tím je to přesně naopak. Jsem velice žíznivý člověk, takže mám vždy kolem sebe nějaké dobré osvěžující pití.


5/ Posloucháš u čtení hudbu nebo televizi ?
Hudbu si ke čtení klidně pustím a docela rád. Sice jí po většinu čtecího procesu skoro nevnímám, ale zvukový podtext je fajn. Někdy se písnička i hodní k situaci v knize a skvěle tak podtrhne můj vizuální dojem z příběhu. Televizi celkově moc nepouštím, ale když jsem v obýváku s knihou v ruce a někdo se na televizi dívá, nemám s tím větší problém.


6/ Čteš vždy pouze jednu knihu nebo několik najednou ?
Tohle je mé prokletí. Ano čtu více knih najednou a je to peklo. Když čtu jednu, nejraději bych sáhl i po té druhé a mám z toho v hlavě hrozné boje, kterou tedy budu číst. Naštěstí se mi neplete děj knih, takže si můžu více méně dovolit číst více knih, ale asi se utrápím :D. Ono když si koupím novou knihu, prostě jí chci číst hned a pak to takhle dopadá.


7/ Preferuješ čtení doma nebo čteš kdekoliv ?
Čtení doma je fajn, ale v posledních letech jsem přišel na to, že můžu číst v podstatě kdekoliv. Knihu mám u sebe vždy nějakou, takže jí můžu vytáhnout kdekoliv kde je čas. Nejlépe se mi však čte ve vlaku. Cesta do školy byla vždy dlouhá a vlakem jezdím velmi často, takže si cestu krátím nějakým tím příběhem.


8/ Čteš nahlas nebo pouze ve své mysli ?
Jednoznačně v mysli. Nahlas čtu jen některé pasáže, které mě zaujmou a potřebuji je sdělit někomu ve svém okolí. Případně si přečtu nějakou zajímavou větu nahlas, abych zjistil, jak věta zní v mluvené verzi.


9/ Čteš některé pasáže dopředu nebo dokonce přeskakuješ kapitoly?
Snažím se to nedělat, ale ne vždy se ubráním. Každopádně si přečtu jen poslední větu, která málokdy něco prozradí. To většinou dělám jen u knih, které mě ne příliš baví a chci zjistit, jestli alespoň na konci bude kniha stát za to .


10/ Lámeš hřbet nebo se snažíš uchovat jej jako nový ?
V životě bych hřbet knize nezlomil. Zlomili by jste snad vaz nějakému člověku? Já doufám že ne!


11/ Píšeš do knih ?
Další podivnost, která se mi naštěstí vyhýbá. Do knihy jsem nikdy nic nenapsal a ani to neplánuji. Když mám nutně potřebu si do knihy něco poznamenat, používám ty skvělé lepící papírky. To je páni vynález :) 


A to je z mých čtecích návyků vše. Já doufám, že se vám můj historicky první tag líbil, že jste se dozvěděli o mě něco nového a že jste se možná i pobavili. Pokud se mnou některé návyky sdílíte nebo se mnou naopak nesouhlasíte, nebojte se to dát najevo v komentářích ! :)4 komentáře:

 1. Když si představím, jak by vypadalo takové čtení knihy nahlas...to fakt někdo dělá? To bych byla po třech kapitolách dočista umluvená :D

  A hledání vhodné pozice na čtení, to je prostě věčný problém :)

  Zajímavý tag - a pěkné odpovědi :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :)

   Popravdě si také nemůžu představit, jak si někdo čte nahlas. Ještě by si na to člověk zvykl a nemohl bez toho být a četl by si nahlas někde na veřejnosti :D

   Vymazat
 2. Koukám, že v něčem jsem se dost našla a v něčem zase vůbec ne :) Třeba s tím jídlem u knížky, já se prostě kolikrát tak nemůžu odtrhnout, že u toho jíst prostě musím (dělám to ale tak, abych knížku nikdy neušpinila, protože na svoje knížky a jejich čistotu jsem fakt pes :D ).

  Ta část s lámáním hřbetu nebo psaním do knih, tak to je pro mě přímo hororová představa, protože já nesnesu ani otisky na lesklým obalu, natož takový sadismus jako záměrné ničení :D Kvůli tomu taky nikdy knihy nepůjčuji, až na pár výjimek a i tak stejně trnu hrůzou :)

  A s tím dočítáním kapitol, je fakt, že uprostřed skončí asi fakt jen barbar anebo ten, koho furt někdo ruší - jako mně v práci :D

  Těším se na další tag, pokud bude :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na čistotu knih jsem také pes. Máme dokonce i stejné, že nesnáším otisky na lesklé obálce, a tak jí několikrát denně otírám, aby byla jako nová :D.

   V práci nemají pochopení. Měli by brát více ohledů :D.

   Další tag určitě bude, ale čekám, až mě některý nadchne natolik, že ho budu muset udělat. Případně kdyby někoho z vás nějaký tag zaujal, není problém napsat a já se ho pokusím uskutečnit :)

   Vymazat