středa 30. prosince 2015

(Ne)Šťastné konce ( Jim C. Hines )


Nakladatelství: Fantom Print
Počet stran: 224
Vydáno v ČR: 2010

Daniela Sklenářová (rozená Břehová), Ermilina Kurtina z Alessandrie a Talie Malak-el-Dašat. Každý z vás je jistě dobře zná. Že ne? A co takhle. Popelka, Sněhurka a Šípková Růženka. Teď už jistě víte, o kom je řeč. Tyto tři dívky to v životě neměly lehké. Všechny byly utlačované, prokleté nebo měly být zabity. Vše ale mělo dopadnout dobře a všechny tři měly žít šťastně až do smrti. Nestalo se tak.

Příběh začíná v době, kdy se Daniela (Popelka), provdala za prince Armanda a začala konečně žít svůj život. Princ Armand je však unesen, a jak se následně ukáže, za jeho únosem nestojí nikdo jiný, než Danieliny nevlastní sestry. Aby toho nebylo málo, Danieliny sestry ovládají magii a pravděpodobně prince Armanda odvlekly do říše víl, kde obyčejný smrtelník moc dlouho nepřežije.

Daniela se rozhodne prince vysvobodit a k ruce dostane od královny dvě pomocnice. Talii ( Šípková Růženka), která ovládá skvěle bojové umění a Sněhu (Sněhurka), která víc než dobře ovládá zrcadlovou magii a není jí cizí ani flirtování, což jak se ukáže, se může kdykoliv hodit. Všechny tři se vydávají do Víliny, kde je čeká mnohé nebezpečí a největší právě na Danielu, která se právě dozvídá, že nosí pod srdcem nového následníka trůnu.

Pohádková převyprávění jsou v poslední době dost v módě a to nejen v knižní podobě, ale i ve filmech. Jim C. Hines však přichází z příběhem, který má tyto pohádkové příběhy posunout dál a ukázat tak, co na postavy čekalo, když začaly žít šťastně až do smrti. A jak už podle názvu knihy můžete odhadnout, konce nebudou zrovna šťastné.

Na knize jsem velice ocenil, že se autor nebál extrémů. Do svého světa vhodil spousty a spousty fantastických potvor, které se postaví dívkám do cesty a pokusí se jim překazit jejich záchranou misi. Nechybí zde tak goblini, pegasové, víly a to vše protkané magií. V knize se tak pořád něco děje, což je ne vždy výhrou, ale rozhodně se čtenář nenudí.

Další, co velice oceňuji a co celou knihu v mých očích pozvedlo o několik stupňů výše bylo to, jak autor pozměnil příběhy o Sněhurce a Šípkové Růžence. O Růžence především, protože s tou se autor vážně nemazlil a v pasážích, kde Talie vypráví svůj příběh, mi najednou přišli depresivní, dospělé a šokující. A to se mi líbilo. Velice dobře se také vypořádal s příběhem o Sněhurce, kde skvěle vymyslel postavy trpaslíků. Autorovi zkrátka nemůžu u přít, že jeho fantazie je vážně úžasná.

 Abych byl upřímný, i pře klady, které jsem výše zmínil, bylo celkem složité tuto knihu dočíst. Připomínala mi jízdu na horské dráze. Ne že by byla tak napínavá a stoupal mi při ní adrenalin, ale spíše mi připomínala tu samotnou jízdu horské dráhy. Nejprve přišlo pomalé a dlouhé stoupání nahoru, aby mohl následovat rychlí sešup. Skoro se mi chtělo až křičet. Pak následovalo pár loopů, kdy jsem nevěděl kde jsem nebo co se vlastně stalo. Přišlo pár zákrutů, které potěšily, a pak už přišel závěr, kdy se horská dráha zastavuje a já byl rád, že už to mám za sebou a uvědomil si, že jsem si tu cestu vlastně hezky užil.

Největší vadou této knihy je to, že u nás vyšel v překladu jen první díl a další nejspíš nikdy nevyjdou. V originále však existují ještě další 3 nebo 4 pokračování, takže pokud by někdo z vás mel zájem a chtěl si přečíst i následující díly, máte možnost, ale jen v angličtině. 

HODNOCENÍ : 58%

Žádné komentáře:

Okomentovat