středa 30. května 2018

Ochránce (G.X.Todd)

Zpustošeným světem, který už nikdy nebude takovým, jakým byl, se potuluje neznámý muž. Je to poutník, který projíždí tímto světem, aniž by měl jasný cíl. Je rád, že je sám. Jednoho dne však potkává u silnice mladou dívku, která prodává citronovou limonádu. To poslední co Poutník chce je zastavit a od dívky si něco koupit. Hlas v jeho hlavě, který ho nedobrovolně okupuje, ho však přesvědčí, aby se vrátil a od dívky si koupil limonádu. Od této chvíle už poutník nebude sám. Nyní už má Lacey.

Lacey je šestnáctiletá dívka, která žila se svojí babičkou. Babička jí však zemřela a zanechala jí samotnou ve světě, kde lidi ovládají hlasy v jejich hlavách. Lacey není však úplně sama. Někde tam ve světě má sestru, kterou neviděla již několik let, která má svého manžela a dokonce i dceru. Lacey však svoji neteř nikdy neviděla. Můžou za to události, které před sedmy lety změnily svět. Lacey už nadále nebaví být v domě po babičce sama, a tak se rozhodne, že si sedne k silnici, otevře si krámek s limonádou a počká až někdo pojede kolem, aby jí vzal za její sestrou. Má štěstí, že jako první  jede kolem poutník, který jí přislíbí pomoc. V tomto světě však není nic tak jednoduché a naši hrdinové mají před sebou děsivou a velice nebezpečnou cestu.

Od této knihy jsem neměl téměř žádná očekávání. Strašně se mi líbila obálka, popis nezněl úplně špatně, a tak jsem se rozhodl, že bych si tuto knihu mohl vzít na recenzi. Kniha na první pohled vypadá, jako by mělo jít o young adult literaturu, ale byla velká chyba si toto myslet. Tahle kniha rozhodně není pro moc mladé čtenáře a nedoporučil bych jí ani slabším povahám. Tahle kniha je totiž post-apokalyptický thriller se vším všudy, takže je v něm hodně násilí a kniha si dokonce udržuje hutnou a takovou trochu pochmurnou atmosféru, což se mi strašně líbilo.

Tahle kniha má ale mnohem víc kvalit, než je jenom dobrá atmosféra. Líbil se mi celkový koncept s hlasy, který byl velice originální. Autorka sice úplně nevysvětlila, kde se hlasy prvotně vzaly nebo co, případně kdo, stojí za jejich existencí, ale rozhodně mi nevadí, že jsem se nedozvěděl jasnou odpověď. Hlasy tady prostě jsou, našeptávají svým hostitelům co mají dělat a nikdo neví kde se vzaly. To skvěle dotvořilo atmosféru, protože proč by měli všichni vědět, co se ve světě vlastně stalo. Knize to v mém případě dodávalo na uvěřitelnosti.

Co se týče autorky, musím smeknout klobouk. Vzhledem k tomu, že jde o autorčinu prvotinu je Ochránce skvěle propracovanou a originální knihou. Autorka navíc píše velice poutavým a čtivým stylem, takže není vůbec problém se do knihy začíst. Postavy Poutníka a Lacey jsou velice sympatické, a i když jsem to vůbec neočekával, docela jsem si na ně zvykl. Nejvíce se mi ovšem líbila postava Poutníka, který je sice tím tvrdým ochráncem, který chrání celou skupinu a vlastní zbraně, ale na druhé straně je citlivý, milý a ke všemu miluje knihy. Na tuto postavu se mi bude těžko zapomínat a už se mi dlouho nestalo, že bych si v nějaké nové knize takhle moc oblíbil nějakou postavu.

To mě přivádí k tomu, že autorka klame tělem. Vzhledem k tomu že jde o ženu, tak je v knize celkem dost surovosti a násilí, které ne každému může být příjemné. Mně to ovšem vyhovovalo, protože přesně tohle od dobré post-apokalyptické knihy očekávám. Na druhou stranu se ale autorce povedl jeden husarský kousek, a to ten, že mě v samotném závěru knihy málem rozbrečela. Styl jakým pojala závěr knihy mě překvapil, šokoval a opravdu jsem měl co dělat, aby mi neukápla slza.

V knize se ale nachází více pasáží, které ve vás zanechají různé emoce. V průběhu čtení budete pociťovat nevolnost, zlost, smutek, překvapení, nenávist a možná se v určitých pasážích i ironicky pousmějete. Autorka zkrátka vytvořila komplexní knihu, která mi předložila naprosto vše, co od tohoto žánru očekávám. Ochránce je obrovským překvapením a jediný důvod, proč nedám knize plné hodnocení je ten, že druhou polovinu knihy autorka už trochu moc natahovala, i když to nebylo úplně třeba. Jinak jsem ale nadmíru spokojen a doufám, že se nakladatelství Omega rozhodne vydat druhý díl této série, protože já na něj již teď netrpělivě čekám.

HODNOCENÍ: 89%


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství OMEGA. Knihu Ochránce můžete zakoupit na webu nakladatelství OMEGA, nebo na stránkách KNIHKUPECTVÍ DOBROVSKÝ. Žádné komentáře:

Okomentovat